Innocult Fest

Milano - 08/04/2022 : 10/04/2022

Una rassegna internazionale di installazioni, performance e progetti digitali.

Informazioni

  • Luogo: MEET
  • Indirizzo: Viale Vittorio Veneto 2 - Milano - Lombardia
  • Quando: dal 08/04/2022 - al 10/04/2022
  • Vernissage: 08/04/2022
  • Generi: new media, festival
  • Sito web: https://www.eventbrite.it/e/registrazione-innocult-fest-299400965347

Comunicato stampa

l programma completo

VENERDÌ 8

6.00-8.00 pm (GALLERY 1, 2, 3)

XR INSTALLATIONS

Casa Ilustrada by Joy Moraes (ES); Esto No Es Un Museo by Ana Gracia Carmona, Pablo Lafarga Ostáriz (ES); – I and Thou by Martin Romeo (IT); Scorpiocciola by Opup (IT); Within by Jemima Cano, Iker Pomposo (ES)

6.00-8.00 pm (IMMERSIVE ROOM)

DIGITAL ART EXPERIENCES

Amor and Psyche (In Times of Plagues) by VestAndPage DE/IT

Presented by Performance Art Vid IT

6.30-7.00 pm (MyMEET Lounge)

LECTURE

Digital innovations meet cultural institutions by Julie Walsh (US)

7.00-8.00 pm (MyMEET Lounge)

COCKTAIL

8.00-9.00 pm (IMMERSIVE ROOM)

LIVE PERFORMANCE

1 9 Monologue

by VestAndPage DE/IT

Presented by Performance Art Vid IT



SABATO 9

11.00 am-1.00 pm

3.00 pm-7.00 pm

(GALLERY 1, 2, 3)

XR INSTALLATIONS

Casa Ilustrada by Joy Moraes (ES); Esto No Es Un Museo by Ana Gracia Carmona, Pablo Lafarga Ostáriz (ES); I and Thou by Martin Romeo (IT); Scorpiocciola by Opup (IT); Within by Jemima Cano, Iker Pomposo (ES)

11.00 am-1.00 pm

3.00 pm-7.00 pm

(IMMERSIVE ROOM)

VR EXPERIENCE (ART, ARCHITECTURE, CINEMA)

Osaka 70 by T.E.A.M (IT)

Still Life by Chiara Passa (IT)

Dream Builders – The Cenotaph of Newton by Arnaud Desjardins (FR)

11.00 am-12.00 pm (MyMEET Lounge)

CHILDREN’S LAB

Littledot Lab by Luigi Maniglia (IT)

3.00-7.00 pm (MyMEET Lounge)

VR EXPERIENCE

Performing into the Metaverse by Wondar Studios (IT)

3.30-6.30 pm (LIVING STAIRCASE)

PITCH SESSION

Amplitune by David Mingorance, Lorena González; BRAIN Entertainment by Miguel Bello; D’Ensayo Festival by Sara Muttoni, Carmen Serrano; FAHR by Filipa Reis; Filmes da Mente by Victor Santos; FIMS-Fundação Instituto Arquitecto José Marques da Silva by Luís Urbano; Hearts by Felice Vino; Hidden Lines by Thomas Lubbers; Leading by João Vasconcelos, Carin Isacson; Madrix/Macedonia by Daniel Llamas; Marla by Davide Del Monte; Muse by Valentina Zucchi; OSTV-Canal 180 by João Vasconcelos; Platafoma Pandemónio by Marta Moreira; SPOT (Sociedade Portuense, Outras Têndencias) by Joana Lima; Theatro Circo by Joana Miranda; Virtual Gallery by Raquel Póvar

6.30-7.30 pm (IMMERSIVE ROOM)

LIVE PERFORMANCE

Out+Experience by Crexida (IT)

8.00-9.00 om (MyMEET Lounge)

COCKTAIL

9.00-10.00 pm (THEATER)

LIVE PERFORMANCE

Human / Machine – A Mutual Interpretation by Esplorazioni Contemporanee (IT)



DOMENICA 10

11.00 am-1.00 pm (GALLERY 1, 2, 3)

XR INSTALLATIONS

Casa Ilustrada by Joy Moraes (ES); Esto No Es Un Museo by Ana Gracia Carmona, Pablo Lafarga Ost.riz (ES); I and Thou by Martin Romeo (IT); Scorpiocciola by Opup (IT); Within by Jemima Cano, Iker Pomposo (ES)

11.00 am-12.00 pm (MyMEET Lounge)

CHILDREN’S LAB

Littledot Lab by Luigi Maniglia (IT)

11.00 am-1.00 pm (IMMERSIVE ROOM)

VR EXPERIENCE (ART, CINEMA)

Still Life by Chiara Passa (IT)

Dream Builders – The Cenotaph of Newton by Arnaud Desjardins (FR)